Feng Shui hayallerimizi gerçekleştirebilir mi?

'Feng Shui'yi 5 yaşında bir çocuğa anlatmak isteseydin nasıl anlatırdın? diye sordu bir dostum. 

Düşünmeye başladıkça, Feng Shui kitaplarını okuyan ve aklı iyiden iyiye karışan meraklılar gibi, zihnimden pek çok şeyi atmaya başladım. 5 yaşındaki minik adama bir isim verdim. Adını Can koydum. Can'ın 'Feng Shui nedir' diye sormuş olduğunu ve meraklı gözlerle bana baktığını düşünerek cevaplar aramaya koyuldum. Esas zor olan öğretilmiş, öğrenilmiş değerlerin arasından en basitlerini bulup seçmekti.

Feng Shui; çevre enerjilerini dikkate alarak, mutlu, sağlıklı ve huzurlu kalarak yaşayabilmek için düzenlenmiş mekanlar yaratabilme sanatıdır diyecek oldum. Sonra zihnimdeki Can, bana daha anlaşılmaz gözlerle bakmaya devam edince, enerjilerden ve mekanlardan da sıyrılmak lazım diye düşündüm.

Sevgili Can dedim; şimdi kış ve dışarıda soğuk var. Evde olmak için şu an sebeplerimiz var. Isınmak istiyoruz. Sıcak yatağımızda uyumak. Yazın sokaklara çıkıyor olsak bile evlerimize dönmek ve içinde yaşarken mutlu olmak, sevdiklerimiz ile olmak istiyoruz. Temel ihtiyaçlarımızı gidermek için yaşayacağımız yerlerde bazı yaşamsal şartlar gerekli. 

Rahat uyku, güzel yemek, sağlıklı bir yaşam... Feng Shui bize sağlık, huzur, kazanç, bereket, başarı getirecek enerjilerin evlerimizde ve işyerlerimizde yaratılmasını sağlayan bir dekorasyon yöntemidir diye devam edince, anlamaya başlar gibi oldu. Şimdi bir şeyleri anlatmak daha kolay...

Sözü şimdi size çeviriyorum. Can'lara sahip anneler, babalar ya da eskiden Can olanlar için anlatma zamanı. Hepimiz Can gibi birer çocuktuk. Şimdi hayatın gerçekler ile ağır basan yüzünde, bir çocuk gibi gülümsemeye ve kaybettiklerimizi hatırlamak için mücadele etmeye çalışıyoruz. Ama yine de hepimiz kocaman birer çocuğuz.

Duvarları bilmeden önceki gibi mağaralarda değiliz. Bizi saran çevre değişti. Güvenlik arzularımızı, iştahlarımızı çevreleyen, güncellenmiş mağaralarımız olan evlerimiz için yatırım yapıyoruz. Çocukluğumuzun unutulmuşluğu ile egolar şiştikçe, maskeler çoğaldıkça, bunların zararlarını iyileştirecek şeyleri bir çocuğa anlatmak ve saflaştırmak da o kadar zor oluyor. O yüzden, biz kendi Can olmalarımızdan uzaklaştıkça, kendimizi de iyileştirecek şeyleri kabul etmemiz ve yardıma ihtiyacımız olduğunu görmemiz güçleşiyor.

Feng Shui, güncellenmiş mağaralarımızı, bizim iştahlı arzularımıza rağmen, çocukluğumuza ve gerçek bize uyumluyor. Maskelerimizden önceki bize... Hayallerimizi gerçekleştirmek için fırsatları görünür kılıyor. Kendisi hayalleri gerçekleştirmiyor, ancak onu gerçekleştirecek olan bizlere kendimizi hediye ediyor. Yaşam felsefesini, yöntemlerini gösteriyor. Gösterdiği yolda başarı, mutluluk, refah, huzur, kariyer, aşk ve bazen de şöhret var.Saygılarımla,
Funda Pekkutsal
rengezadesign@gmail.com 
back to top