Ofisler İçin Birkaç Feng Shui Önerisi

Pek çok ofis tipi var. Pek çok kişilik tipi olduğu gibi. Pek çok kişilik, bu pek çok ofis tipinin içinde ortalama olarak aynı amaç için bir araya gelmekteler. Dolayısı ile, hem firmanın hayrına, hem de çalışanların hayrına hizmet eden bir tasarımı kurgulamak için çok temel kriterlere uymak gerekiyor. Hemen bir kaç hatırlatmayı paylaşmak istiyorum;

Ofiste Feng Shui çok göreceli bir kavram. Mesela, bir avukatlık bürosu söz konusu olduğunda, gizli konuşmaların yapılacağını düşünerek oda kültürü oluşturulmalıdır.

Ancak odaları birbirinden ayıran elemanların cam olarak seçilip yarı şeffaf bir yaklaşım oluşturulması uygun olabilir. Bir gazeteden bahsediyorsak, kısa kabin sistemi uygulanabilir ve arada cam fanuslarla özel alanlar yaratılabilir. Bu da yine mekanın büyüklüğüne bağlı olarak değişir. 
Bir reklam ajansında açıklık politikasına bağlı olarak yine hem açık, hem yarı açık alanlar yaratılabilir. Ancak önemli olan burada hangi birimin hangi Feng Shui bölümüne denk geldiğini önemsemektir. En çok para kazandıracağını umduğunuz birimi, Güneydoğu olan para köşesine koymanız doğru bir yaklaşım olur. 

İnsan dışında yaşam birimleri yaratmak da akvaryumla çözülüp mekana ılık bir doku kazandırılabilir. Kapı önlerinde, tuvaletlere yakın, merdiven ağızlarında bir masa daha kazanalım bilinciyle yapılan yerleşim planları, bunu seçenlere uzun vadede başka büyük kayıplar getirir ve bu bir kazanç olmaktan çıkar. 

Yer kazanmak için merdivenin geniş alt bölümlerinde çalışma birimi asla değerlendirilmemelidir. Tesisatın aşırı derecede ortada olduğu tasarımlar, bu tesisat üzerinde akıp giden özel ve zorlayıcı enerjilere yakın çalışan kişilerin performansını düşürür. Bitki bu tip ofis ortamlarında özellikle çok önemlidir. 

Yapay bitki kullanmamaya çalışılmalı, gerekirse ultraviyole lambalarla gerçek bitki kullanılmalıdır. Küçük odalarda sıkışık çalışan kişiler, yöneticinin seçiminin aksine uzun vadede kalıcı zararlar getirir. Fazla kişiyle çalıştığını düşünen yönetici, aslında o fazla kişinin işini daha iyi bir ortamda oturarak çalışacak olan kişiden kötü yaptığını da kabul etmek zorundadır. Az, çoktan iyidir. Boşluklar önemlidir. Sıkıştırmak en büyük hata olur. Masa altlarına eşyalar konulmamalı, sık sık atılmamış ve birikmekte olan yığınlar temizlenmeli, geçmiş bırakılıp geleceğe fırsat tanınmalıdır.

Sevgilerimle,
İçmimar Funda Pekkutsal


back to top