Mekan Avı

Avlanmak ve erkekleri’mizin mağaralara yiyecek veya güç göstergesi herhangi bir şey getirdiği zamanları geçtik. 
Geçtik de acaba sadece yöntem olarak mı değişim geçirdik. Geri planda bazı şeyler işlemeye devam etmiyor mu?

Mağaralarımızı seçtiğimiz günlerden bugüne pek çok şart yeniden şekillenmiş olsa da, kendimizi güven içinde hissedeceğimiz mekanları arayışımızdan hiçbir zaman vazgeçmedik.

Türk, Osmanlı veya İslam kültürünün içinde bulunan yapılaşmanın,  kalabalıkları bir arada tutan sofa ve salon kültürü bugün yerini bireyin tek başına yükselişinin zorunluluğu nedeni ile başkalaştı. Ülke sınırlarımızın bilinen şehirler dışındaki kırsal yapılaşmaları içinde tüm özelleşmelere rağmen hala kalabalıklar bir arada yaşıyor.

Çalışan kadın, çalışan çocuk, çalışan anne ve çalışan babaların, hayatın zorlayıcı şartlarına direnişlerini güçlü kılmak için oluşturduğu zırhın görünen yüzü mekanlarımızın artık nasıl, nerede ve ne şartlarda olduğunu başka türlü önemsiyoruz.

Bazı yol göstericilere ihtiyacımız var. “Al, al, al… Daha fazla al.. Almazsan, almadığın şeyden yoksun kalarak diğerlerinden geri ve eksikli yaşayacaksın” manipülasyonlarına yenik düşmezseniz yolunuz açık olacak. Yol göstericilerinizin, mekanı seçerken size sunulanların altında yatan ego oyunlarını sizin adınıza görecek birine ihtiyacınız var.

Hal böyle olunca, en iyi mağarayı bulmak da bize düşüyor. 

Mekan Avı, sizin yaşamak üzere seçmek istediğiniz yerin, size ne kadar uygun olduğunun belirlenmesini ve kafa karıştırıcı etkilerden sıyrılarak, hangisinin sizin için en iyi olduğuna karar verilmesi sürecini içeriyor. 

Mekan avı için, bir ev, bir işyeri, bir fabrika, bir büro yeri, bir restoran ya da hastane fark etmez. Açık bir alan, bir yuva binası, mağaza.. Pek çok şey için mekan avı mümkün. 

Mekan Avı Nasıl Yapılır?
Mekan avı, bir yer kiralamadan ya da satın almadan önce yapılması gerekli bir çalışmadır. Herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, herhangi bir büyüklükte yeri kiralamadan ya da satın almadan önce beni aramanız ya da bana yazmanız yeterli. Seçmek istediğiniz yerin sizin için bereketli ve uğurlu olup olmayacağını anlamak için çalışma yapacağız. Feng Shui ile Mekan Avı çalışmamız sizin, doğru iz üzerinde olup olmadığınızı size söyleyecek. Vereceğimiz karar ile ya bir riski alt etmiş olacaksınız ya da bereketli bir mekana yerleşmiş olacaksınız. 

Özellikle büyük şirketler ve işleri için büyük meblağda yatırım yapacak şirketler, artık yurt dışında ve yurt içinde Feng Shui olmaksızın adım atmıyorlar. Hep söylüyorum, hep hatırlatıyorum; Şans, fırsatlara hazırlıklı yakalanmaktır. 

İçmimar Funda Pekkutsal
rengezadesign@gmail.com


back to top